DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

__________________________________________________________________________________________________

                                                                                                                                            

Desatero pro zdravá záda    

 

Těmito pravidly se řídí klienti docházející na Dornovu metodu. Jsou určena lidem, kteří trpí skoliózou páteře, výhřezy plotének, chronickými bolestmi či jinými vadami pohybového aparátu.

               

1Nedávám nohu přes nohu - způsobuje mi to povytažení hlavice z kyčelního kloubu a tím  nesouměrnou délku nohou. I když to nevnímám, trpí moje hrudní a bederní páteř. (Můžu dávat přes sebe jen kotníky.)

2. K zemi se neohýbám, ale jdu do dřepu. Zvedám se pomocí síly nohou, ne přes bedra. Břemena ze země zvedám vždy ze dřepu.

3. Nosím batůžek. Lehkou kabelku nosím do kříže před tělem. Nikdy nenosím tašku přes rameno. Nikdy nenosím kabelku s krátkým uchem – do podpaží. Nákup nosím rovnoměrně rozložený ve dvou taškách.

4. Kdykoli a kdekoli je to možné - chodím nabosoje to blahodárné pro nožní klenbu a celé držení těla. Také tím stimuluji reflexní body na chodidlech.

5. Nosím pohodlnou obuv s měkkou podrážkou, zmírňuji tím otřesy páteře při chůzi. Nenosím vysoké podpatky - dlouhodobě tím přetěžuji příčnou klenbu a zvyšuji riziko deformace prstů na nohou.

6. Pokud mám sedavé zaměstnání, nejméně třikrát týdně jdu sportovat a protáhnout celé tělo.

7. Vyhýbám se sportům, které způsobují otřesy páteře (skoky, dopady, míčové hry apod.). Věnuji se šetrnému cvičení na posílení zádových, bederních a hýžďových svalů (kalanetika, pilates, jóga, taj-či…). Chodím plavat.

8. Monitor mého počítače je umístěn ve výšce očí.

9. Když telefonuji, nikdy si nepřidržuji telefon mezi tváří a ramenem, telefon držím rukou.

10. Omezím pití minerálek nebo jiných nápojů s bublinkami (bublinky kysličníku okyselují moje tělo, zatěžují ledviny a v kloubech se mi ukládají soli).

 

A na závěr snad nejdůležitější pravidlo pro zdravá záda: nemám nadváhu. Pomocí indexu BMI si mohu zjistit, jakou optimální hmotnost by měla moje kostra "nosit". Pokud ji celé roky zatěžuji nadbytečnými kily, nemohu se divit, že moje nosné klouby (kolena, kyčle, oblast beder, oblast kotníků) a celá páteř velmi trpí...

Vzniká bludný kruh: "Nemohu cvičit a hýbat se, protože mě bolí klouby. Bolí mě klouby, protože mám nadváhu, ale nemohu se více hýbat a cvičit, protože...." Některí lidé si v těchto výmluvách téměř libují.